061

انجیر 

                این گونه دارای واریته های زیر است :

1-       Ficus carica var genuine Boiss.

2-        Ficus carica var  Johannis Boiss

3-       Ficus carica var  rupestris Hausskn

Ficus carica var genuina : درخت انجیر در اغلب جنگلهای شمال و ساحل دریای خزر وجود دارد ولی بیشتر طالب نقاط گرم و خشک می باشد و بطور پراکنده می روید . در جنگلهای ارسباران و گلی داغ نیز دیده می شود اما تا ارتفاع زیادی از جنگل بالا نمی رود .

پائین ترین  نمونه های آن در سواحل شمال است و حد اعلای آن در ارتفاع m  1800 اسالم است . درخت انجیر علاوه بر جنگلهای شمال در استپهای مختلف و جنگلهای غرب نیز دیده می شود . چوب آن در شمال مصرف روستایی ندارد و فقط برای تهیه تخته صندوقهای مرکب مصرف می گردد

ارتفاع درخت انجیر به 6 متر و قطر آن به 40 سانتی متر می رسد دارای تنه ای صاف و خاکستری است و برگهایش لوب دار و زبر می باشد و نهنج میوه آن گوشتی و شیرین است . نامهای محلی آن عبارت است از :

انجیل ( در مازندران) انجیر ( درنور )- شال انجیر (در آمل ) گم شو(درارسبلان  )

دیوانجیر ( در رامسر )- انجی ( در طوالش ) هنجیر ( در کردستان)- کشکل ( در رودسر )  و نام عربی آن تین است

انجیر               

درخت انجیر از زمانهای بسیار قدیم وجود داشته و از آن استفاده زیادی می‌شده است. در تورات از این درخت نام برده شده و اشعیای نبی ، خرقیا پادشاه آن زمان را در حدود 700 سال قبل از میلاد با انجیر مداوا کرده است. درخت انجیر بومی آسیای غربی و کشورهای مدیترانه است و از آنجا به عربستان ، سوریه و اسرائیل برده شده است. درخت انجیر در نزد یونانیان مقدس و محترم بوده بطوری که صادرات آن ممنوع اعلام شده بود.

شاعران و نویسندگان یونانی مانند هومر ، هرودوتوس و افلاطون در نوشته‌ها و اشعار خود آنرا ستوده‌اند در اوائل قرن هجدهم ، انجیر بوسیله میسیونرهای مذهبی اسپانیایی به کالیفرنیا برده شد و امروزه به مقدار زیاد در این ایالت و ایالات جنوبی آمریکا کشت می‌شود. حدود 85 درصد از محصول انجیر به صورت خشک به بازار عرضه می‌شود زیرا انجیر رسیده زود خراب می‌شود.

انجیر درختی است با برگهای زرد و پنجه‌ای برنگ سبز خاکستری که بلندی آن تا شش متر می‌رسد و چون در مقابل سرمای شدید مقاومت ندارد بنابراین در مناطق معتدله و گرمسیر کشت می‌شود. درخت انجیر معمولا از سال چهارم شروع به میوه دادن می‌کند و تا سن بیست سالگی میوه می‌دهد.

ترکیبات شیمیایی

انجیر میوه مغذی و خوش طعمی است. دارای مواد قندی ، مواد ازته ، چربی ، مواد معدنی ، آمینو اسید ، آنزیمهای مختلف و کاروتن می‌باشد. در برگهای آن حدود 0.6 درصد مواد تلخی مانند فیکوسین Ficusin و برگاپتین Bergaptene وجود دارد. شیره سفیدی که با شکستن شاخه‌های درخت انجیر و یا از میوه نارس آن خارج می‌شود بسیار سمی است و اگر بر روی پوست زده شود سلولها را از بین برده و می‌کشد. برگهای انجیر دارای Glycosiderutin می‌باشد.

خواص دارویی

خواص میوه

 • انجیر تعرق بدن را زیاد می‌کند.
 • ادرار آور است.
 • حرارت بدن را کاهش می‌دهد.
 • چاق کننده است و آنهایی که می‌خواهند وزن اضافه کنند و یا برای بیمارانی که دوره نقاهت خود را می‌گذرانند بسیار مفید است. بدین منظور می‌توان آنرا با شیر سویا مخلوط کرده و بین غذاها خورد.

  انجیر یبوست را برطرف می‌کند و یکی از بهترین میوه‌ها برای تمیز کردن روده بزرگ و رفع یبوست است.

  برای درمان ناراحتیهای سینه حدود 20 گرم از خرما ، عناب ، انجیر خشک و مویز را باهم مخلوط کرده و آسیاب کرده سپس این پودر را با یک لیتر آب جوشانده تا حجم آن به نصف برسد. از این جوشانده می‌توان به مقدار سه فنجان در روز مصرف نمود.

  جوشانده انجیر خشک درمان کننده التهاب مجاری دستگاه تنفسی ، کلیه ، ذات‌الریه ، ذات‌الجنب ، سرخک ، مخملک و آبله می‌باشد.

جوشانده غلیظ انجیر خشک برای رفع سرماخوردگی بسیار مفید است.

  برای برطرف کردن سیاه سرفه ، برونشیت و ذات‌الریه از قهوه انجیر استفاده کنید و برای درست کردن این قهوه انجیر را ابتدا بو داده و سپس آنرا آسیاب کنید تا به صورت پودر درآید.

  انجیر دستگاه هاضمه را تقویت می‌کند.

  انجیر برای درمان سوء هاضمه مفید است.

  سوپ انجیر بسیار مقوی است و برای افزایش شیر در زنان شیر ده مفید است. برای تهیه سوپ ، انجیر نارس را با گوشت بپزید‌.

  برای برطرف کردن ورم گلو ، 50 گرم انجیر زرد را در 500 گرم شیر ریخته و مدت 15 دقیقه بگذارید سپس آنرا غرغره کنید و مقدری از آنرا نیز بنوشید.

  جوشانده انجیر خشک در شیر برای درمان آنژین ، ورم لثه و ورم مخاط دهان نیز موثر است.

 • یکی از داروهای بسیار موثر برای درمان آرتروز و درد مفاصل ، مخلوط شیر بز و انجیر سیاه می‌باشد. این مخلوط سموم مختلف را از بدن خارج کرده و درد را از بین می‌برد.
 • انجیر را می‌توان همراه با میوه‌های دیگر مصرف کرد انجیر با میوه‌های اسیدی مانند پرتقال و گریپ فروت سازگار نیست.
 • انجیر برای آنهایی که قند خونشان پایین می‌آید و یکباره احساس ضعف می‌کنند مناسب است زیرا قند آن به سرعت در روده کوچک جذب می‌شود.
 • خوردن انجیر باعث افزایش نیروی جنسی می‌شود.
 • انجیر تقویت کننده کبد است.
 • اگر ترشح ادرار کم باشد خوردن انجیر باعث ازدیاد آن می‌شود.
 • برای برطرف کردن ورم بناگوش و دمل‌ها ، ضمادی از انجیر خشک با گندم درست کرده و روی ورم دمل بگذارید.
 • دم کرده انجیر با شنبلیله برای سینه درد و رفع خشونت سینه مفید است.
 • برای رفع ورم طحال ، انجیر را به مدت نه روز در سرکه خیس کنید و هر روز پنج عدد آنرا با سرکه بخورید.
 • انجیر ضد سرطان است.
 • انجیر در معالجه بیماریهای پوستی موثر است.

خواص شیره درخت انجیر

 • مسهل بسیار خوبی است.
 • دارای دیاستازهای مختلفی است و برای نرم و ترد کردن گوشت بکار می‌رود.
 • شیره درخت انجیر را اگر به مدت چند روز روی زگیل و یا میخچه پا بگذارید آنرا از بین می‌برد.
 • برای معالجه بیماریهای پوستی مفید است.
 • شیره درخت انجیر را با زرده تخم مرغ و یا روغن مخلوط کنید و روی زخمها بگذارید باعث التیام آنها خواهد شد.
 • ضماد شیره درخت انجیر با شنبلیله برای رفع نقرس مفید است.
 • برای معالجه جراحتهای پوستی ضمادی از شیره درخت انجیر با در جو درست کرده روی آنها بگذارید.
 • مالیدن شیره درخت انجیر بر روی سر از ریزش مو جلوگیری می‌کند.

 

 و اما چکار میکنه درخت انجیر اگه توی خونه کاشته بشه

بنا بر دستور دوستان عزیزم باید بگم چشم. تصاویر ذیل مربوط به ریشه درخت انجیر است که داخل لوله های فاضلاب نفوذ کرده و منجر به انسداد اون شده. تمام لوله های فاضلات تخریب شده سراسر اکنده از ریشه این درخت مفید بود که تصاویر به خوبی این مساله رو روشن میکنه

و اما پاسخ آقا سعید به الهه خانم در مورد این مورد:

خانم الهه در مورد ارتباط لوله فاضلاب با ریشه انجیر سوال پرسیده بودند جواب ایشون این جوریه:
فضولات دامی و حتی انسانی یکی از غنی ترین منابع غذایی برای گیاهان هستند. ریشه گیاهان این مواد رو البته بعد از تجزیه توسط میکروارگانیسم ها جذب کرده و برای رشد گیاه استفاده می کنند و جالب اینکه باردهی درختانی که در اطراف چاههای فاضلاب رشد می کنند بسیار بیشتر از دیگر درختان دیگر هست. امروزه یکی از موارد مصرف فضولات انسانی و فاضلاب های شهری تهیه کود (البته کود آلی) است که البته شهرداری ها به کسی نمی گن ولی از این کود ها استفاده می کنن. این کودها غنی از ترکیبات نیتروژن هستند که رشد گیاهان رو خیلی زیاد می کنه

/ 5 نظر / 12 بازدید
آناهیتا حجاریان

با تشکر ازتهیه کنندگان مجله هندوستان در شماره 60 و 61 مجله تاریخfeb 2009 , march 2009 صحیح می باشد.

الهه

سلام مرسی از نکات مفیدی که اشاره کرده بودین[لبخند] فقط دقیقا متوجه نشدم این درخت چه ربطی به این لوله اب داشته که اونو داغون کرده بود , یه توضیح بدین لطفا . مرسی همیشه پاینده و شاد باشید ...

سعید

با سلام حالا که در مورد انجیر مطلب نوشته اید یک کمی هم در مورد انجیر معابد که توی پونا زیاده بنویسید مخصوصا اونایی که توی داخل محوطه دانشگاه است ممنون

سعید

راستی دپارتمان botany یک باغ گیاهشناسی جالب داره که درست سمت چپ ساختمان واقع شده. گونه های متنوعی از گیاهان موجود در منطقه اونجا وجود داره. از گیاهان جالب موجود در آنجا گیاه mimosa یا به فارسی گل قهر است که با برخورد دست خیلی سریع برگ ها رو می بنده

سعید

خانم الهه در مورد ارتباط لوله فاضلاب با ریشه انجیر سوال پرسیده بودند جواب ایشون این جوریه: فضولات دامی و حتی انسانی یکی از غنی ترین منابع غذایی برای گیاهان هستند. ریشه گیاهان این مواد رو البته بعد از تجزیه توسط میکروارگانیسم ها جذب کرده و برای رشد گیاه استفاده می کنند و جالب اینکه باردهی درختانی که در اطراف چاههای فاضلاب رشد می کنند بسیار بیشتر از دیگر درختان دیگر هست. امروزه یکی از موارد مصرف فضولات انسانی و فاضلاب های شهری تهیه کود (البته کود آلی) است که البته شهرداری ها به کسی نمی گن ولی از این کود ها استفاده می کنن. این کودها غنی از ترکیبات نیتروژن هستند که رشد گیاهان رو خیلی زیاد می کنه